Correctorlar (Renk Düzenleyiciler) Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?

Ağustos 22, 2016 50 Comments A+ a-

Merhaba...

Bugün correctorlar yani renk düzenleyicileri nasıl kullanmamız gerektiğini, seçimlerimizi nasıl yapabileceğimizi bilgim dahilinde anlatmaya çalışacağım.

http://kirmizirujlublog.blogspot.com/

Correctorlar yani renk düzenleyiciler, cildimizde kapatıcı ya da fondöten ile gizleyemediğimiz bölgelerdeki renk eşitsizliklerini düzeltmemize yardımcı olurlar. Corrector kullanımıyla ilgili en temel kural, hangi soruna ne renk ürün kullanmayı bilmemiz gerektiğidir. Okul yıllarında öğrendiğimiz en temel renk bilgisi de bunun için hepimize yeter... 

Hatırlarsanız; üç ana ve üç ara renk vardır. Ana renkler; kırmızı, sarı ve mavidir. Bu renkler ikişer ikişer karıştırıldığında da ara renkler; yeşil, turuncu ve mor elde edilir. Bu 6 renk kendi aralarında sıcak renkler ve soğuk renkler olarak da ayrılırlar. Kırmızı, sarı ve turuncu sıcak renkleri; mavi, yeşil ve mor soğuk renkleri oluşturur. Bir rengin kontrast rengini bulmak içinse, o rengi oluşturmayan ya da o renkle oluşturulamayan rengi düşünmemiz yeterlidir.

Kırmızı+Sarı=Turuncu
Kırmızı+Mavi=Mor
Sarı+Mavi=Yeşil

Bu üçlüyü incelersek;
Kırmızının kontrast yani zıt rengi yeşil; mavinin kontrast rengi turuncu, sarının kontrast rengi ise mordur. 

Renk bilgisinde unutmamamız gereken nokta, kontrast renklerin yan yana geldiklerinde birbirinin etkisini arttırdığı (zıt kutuplar birbirini çeker gibi düşünebilirsiniz), üst üste geldiklerindeyse birbirlerini nötürlediğidir.

Örnek vermem gerekirse; sarı ve mor kontrast (zıt) renklerdir. Sarı bir tişört ve mor bir pantolon giydiğinizde, tişörtünüzün rengi daha vurgulu, daha canlıymış gibi gözükür. Aynı şekilde mor pantolonunuzun da rengi daha çok dikkat çeker. Ancak; sarı boyanmış zemine mor boya sürerseniz, sarının canlılığını kaybedersiniz.

Genel olarak, renk çarkında birbirinin karşısında gördüğümüz renkler kontrast yani zıttır. Yan yana gördüklerimiz ise, yakın ve uyumlu tonlardır.

Corrector Nasıl Uygulanır
Makyaj yapan herkesin, bence temel renk bilgisini bilmesi gerekir. Çünkü, cildimizin üzerine resim yapıyoruz aslında. Doğru renk seçimleri bize güzel bir sonuç kazandırır. Yanlış renk seçimlerindeyse palyaçoya döneriz. 

Makyajımızda corrector kullanma ihtiyacı, söylediğim gibi, kapatamadığımız sivilce, göz altı morluğu, kılcal damarlar gibi bölgelerde hissedilir. Bu bölgelerdeki, baskın ve göze batan rengi nötürleyerek, göze batmamalarını ve cildimizin tek tonda görünmesini sağlayabiliriz. Bunun için de hangi rengi, hangi bölgede kullanmamız gerektiğini bilmemiz gerekir.

Yukarıda anlattığım kontrast renk bilgisiyle, bu ihtiyacımızı rahatlıkla giderebiliriz. Yani; cildimizdeki kırmızı bir sivilceyi yeşil renkli bir corrector ile kapatırız. Yeşil ve kırmızı kontrasttır ve üst üste geldiklerinde birbirlerini nötürlerler.

http://kirmizirujlublog.blogspot.com.tr/
Corrector Renk Düzenleyiciler
Özetlersem;

Cildimizin üzerindeki kılcal damarları, kırmızı sivilceleri, burun kenarı ve göz çevresi gibi bölgelerdeki kızarıklıkları yeşil corrector ile
Göz altımızdaki mor halkaları sarı corrector ile
Göz pınarımız ile burun kemiğimiz arasında bulunan mavi halkaları (göz altı morluğu diye bildiğimiz bu bölgedeki renk aslında mavidir) turuncu yada şeftali tonlu bir corrector ile
Cildimizdeki sarımsı, sağlıksız ve donuk bölgeleri ise mor yada leylak rengi bir corrector ile kapatarak daha sağlıklı bir görünüm elde edebiliriz.

Correctorları uygularken, unutmamamız gereken önemli bir nokta da; bu ürünleri sorun olan bölgeye lokal olarak uygulamamız gerektiği... Yani, kapatıcı uygular gibi ürünü dağıtmamalıyız. Sadece, o kısma tampon hareketlerle uygun rengi yerleştirmeliyiz. Son adımda da mutlaka fondöten yada kapatıcımızı uygulayarak görüntümüzü tamamlamamız gerekir. Correctorlar, bulundukları bölgedeki rengi nötürleme görevi üstlendikleri için, uygulama sonrası grimsi yada yamalı bir görüntü oluşturabilirler. Tüm cildimize uygulayacağımız ten ürünümüz ile son adımda, pürüzsüz bir baz elde ederiz. Böylece, aslında tuvalimiz hazır olmuş olur ve biz makyajın belki de en heyecan verici ve eğlenceli kısmına, yani renklendirmeye geçebiliriz.

Günlük olarak, çok ciddi lekeleriniz yoksa, tabi ki corrector kullanmak gereksiz olabilir. Ancak, özel gün makyajlarında kurtarıcınız olabilirler. Benim gibi göz altlarınız morsa, günlük olarak da kullanma ihtiyacı hissedebilirsiniz ki, ben göz altlarımda mutlaka kullanıyorum. Bu uzun yazı gözünüzü korkutmasın, bu ürünler çok minik bölgelerimize uygulanırlar ve uzun zamanımızı almazlar. Bence, makyajla biraz ilgili her kadının çekmecesinde bir renk düzenleyici paletin bulunması gerekir.

Bir dahaki yazıda görüşmek üzere...
Sevgilerimle...

50 yorum

-yorum
22 Ağustos, 2016 Sil

Harika bir yazı olmuş. Merak ettiğim bir konuydu ve çok aydınlatıcı oldu benim için. Sevgiler...

Yanıtla
avatar
audrey
AUTHOR
22 Ağustos, 2016 Sil

Blana çok güzel bir yazı olmuş tam arşivlik eline sağlık:)

Yanıtla
avatar
Basak Celik
AUTHOR
22 Ağustos, 2016 Sil

Çok güzel özetlemişsin Blana'cım :) Gerçekten ihtiyaca yönelik ve doğru kullanıldığnda hayat kurtarıcı bu ürünler. 4-5 gündür çenemde çıkan 3 saçma sivilceyle cebellşiyorum ve son 4 günde her gün özel gün makyajı yapmam gerekti. Svilce olan yere yeşil corrector'ı tampon hareketlerle ve biraz yoğun olarak uyguladım; üstüne fondötenimi geçip pudra ile de sabitledim. Çok belli belirsiz kabartısı kaldı ve bütün gün de kırmızılığı ortaya çıkmadı, yay! Sevgiler :)

Yanıtla
avatar
Benim Tutkum
AUTHOR
22 Ağustos, 2016 Sil

Canım arkadaşım nedir bu enerji yahu!?? Bu kadar güzel detaylı yazıyı sen tatilde nasıl yazabiliyorsun, kendimden utandırdın beni :/ ellerine emeğine sağlık canım benim, harika üstü bir yazı olmuş, bir çok kişi kesinlikle faydalanacak bu bilgilerden. Çook öpüyorum canım benim <3 :**

Yanıtla
avatar
Ause Esua
AUTHOR
22 Ağustos, 2016 Sil

Güzel yüzlü Blana'm pamuk ellerine sağlık, makale tadında bilgi bombası bir yazı olmuş !
Günlük hayatta tercih etmesem de özel günlerde el altında bulunmaıs gereken ürünlerden birisi bencede - ammavelakin şimdilerde iyisinden bir corrector arıyorum acaba bana ne önerirsin balımmmmmmmmmmmmm <3

Yanıtla
avatar
22 Ağustos, 2016 Sil

Çok karışık gelen bir konuydu mükemmel açıklamışsın Blanacım eline sağlık ben de bir tane edineceğim 😘

Yanıtla
avatar
Filiz Şahin
AUTHOR
22 Ağustos, 2016 Sil

Corrector çoğu Zaman ihtiyaç duyduğum bir ürün değil ancak tatil sonrası belirip birkaç ay benden ayrılmayan lekem için muhtemelen dönüşte kullanacağım.
Yazı içinde elinize sağlık.Çok faydalı olmuş:)

Yanıtla
avatar
22 Ağustos, 2016 Sil

ah blana blana blanaaa... yine harika bilgiler vermişssinnn 😍😍😍😍😍😍😍😍😍

Yanıtla
avatar
Esy's Page
AUTHOR
22 Ağustos, 2016 Sil

Harika bir yazı olmuş Blana.. Kesinlikle çok güzel bilgiler var. Özellikle son zamanlarda bu tür paletlerin sayısı fazlalaşmışken çok iyi olmuş. Teşekkürler emeğine

Yanıtla
avatar
22 Ağustos, 2016 Sil

Çok güzel anlatmışsın Blana, çeşit çeşit corrector alasım geldi. Evde var bi tane daha açmadım bile o kadar da ilgiliyim düşün :)

Yanıtla
avatar
Kore Fenomeni
AUTHOR
22 Ağustos, 2016 Sil

Make up uzmanı yahu, bir ara dr. Unvani verelim sana blana 😄😄😄 renk bilgisinden nereye bağladın ve ben bir haberdim bu correctorlerden,
inanamıyorum yaaa, ben gibi sasiran da yoktur zaten 🙈🙈🙈
gerçekten sanat ama risk de var tabi, palyaço da çok ki 😂😂😂

Yanıtla
avatar
22 Ağustos, 2016 Sil

Çok güzel bir yazı olmuş canım ellerine sağlık. :)

Yanıtla
avatar
Merve Canbaz
AUTHOR
22 Ağustos, 2016 Sil

Bu yazıyı unutmamalıyım :) Teşekkürler bilgi için ^^

Yanıtla
avatar
Ledushca
AUTHOR
22 Ağustos, 2016 Sil

Çok bilgilendirici bir yazı olmuş.Sevgiler

Yanıtla
avatar
22 Ağustos, 2016 Sil

Corrector olmazsa olmaz :)

Yanıtla
avatar
mary
AUTHOR
22 Ağustos, 2016 Sil

Corrector alıp bir köşede kalır hangi rengi ne için kullanacağımı bilemeyen be bu yazınızı görünce inanılmaz mutlu oldum. Emeğinize sağlık :)))

Yanıtla
avatar
23 Ağustos, 2016 Sil

Harikasın Kırmızı Rujum. Ben de adını duymakla beraber, bu kadar bilgiye sahip değildim. Şu ana kadar kullanma ihtiyacı hissetmediğimden de olabilir belki de. Gerçekten çok faydalandım. EMeğine sağlık canım benim.

Yanıtla
avatar
Oh Lady Mania
AUTHOR
23 Ağustos, 2016 Sil

Very nice post dear <3

Yanıtla
avatar
Fatma Gökmen
AUTHOR
23 Ağustos, 2016 Sil

Müüüükkkeeeemmmmeeeellll bir paylaşım olmuş çok beğendim bitanem açıklamaların çok iyi, doğru tespitler hepsi doğru bilgiler..
Evet makyaj derken, cildimize yüzümüze resim yapıyoruz.. Bunu da en iyi göstemek için renkleri çok iyi kullanmamız gerekiyor.. Corrector kullandığımda ten makyajım daha güzel oluyor :) Sevgiler <3 <3

Yanıtla
avatar
Deneyen Bayan
AUTHOR
23 Ağustos, 2016 Sil

Süper ! bir yazi olmus ellerine saglik Blanacigim :)

Yanıtla
avatar
23 Ağustos, 2016 Sil

Makyaj dikkat ve özen isteyen bir iş.. Çok güzel özetlemişsiniz.. Dip not olarak saklayacağım. Çok teşekkürler..

Yanıtla
avatar
23 Ağustos, 2016 Sil

hem temel bilgiler içeren faydalı hem de anlaşılır, açıklayıcı bir yazı olmuş kutlarım canım <3

Yanıtla
avatar
24 Ağustos, 2016 Sil

Çok gerekli olduğunu düşündüğüm yazılardan biri. Üstelik gayet net açıklanmış. Emeğine sağlık.
Sevgiler

Yanıtla
avatar
24 Ağustos, 2016 Sil

Blana'mmm yine detaylı faydalı bilgiler geldi senden :)) Corrector ile ilgili en detaylı bilgi senden geldi ^.^

Yanıtla
avatar
Blana K
AUTHOR
24 Ağustos, 2016 Sil

Çok teşekkür ederim. Sevgilerimle...❤️

Yanıtla
avatar
Blana K
AUTHOR
24 Ağustos, 2016 Sil

Çok teşekkürler İrem Hanımcım❤️❤️

Yanıtla
avatar
Blana K
AUTHOR
24 Ağustos, 2016 Sil

Başak'cım hepimizin zaman zaman ihtiyaç duyduğu ürünler gerçekten😊 Doğru kullanmayı bilince harika sonuç elde ediyoruz. Ben de yanaklarımdaki kızarıklıklar için yeşil bir baz aldım, kışa saklıyorum, umutluyum😊 Öpüyorum❤️

Yanıtla
avatar
Blana K
AUTHOR
24 Ağustos, 2016 Sil

Canım arkadaşım, tatil öncesi hazırlamıştım yazılarımı laf aramızda😃 Çok teşekkür ederim canım benim, umarım faydalı olur😊😊 Ben de kocaman öpüyorum seni ❤️❤️❤️

Yanıtla
avatar
Blana K
AUTHOR
24 Ağustos, 2016 Sil

Ausem çok teşekkür ederim, umarım birilerine faydalı olur😊😊
Ausem bu ara iki palet deniyorum. İyice emin olayım, haberleşiriz😊 Sen gelin makyajı için bakacaksan onu ayrı konuşuruz zaten😘😘

Yanıtla
avatar
Blana K
AUTHOR
24 Ağustos, 2016 Sil

Yelizcim hepimizin bir kenarında olması lazım aslında bir corrector palet😊 Özel günlerde kurtarıcı olabiliyorlar😊 Çok teşekkür ederim canım güzel sözlerin için😘😘

Yanıtla
avatar
Blana K
AUTHOR
24 Ağustos, 2016 Sil

Ben de göz altımdaki geçmek bilmeyen morluklarım için corrector kullanıyorum. 😊😊 Çok teşekkür ederim Filiz Hanımcım😘😘

Yanıtla
avatar
Blana K
AUTHOR
24 Ağustos, 2016 Sil

Merveee😘😘😘 Çok teşekkürler❤️❤️

Yanıtla
avatar
Blana K
AUTHOR
24 Ağustos, 2016 Sil

Esra'cım çok teşekkür ederim güzel yorumun için😊😊 Umarım araştıran birilerinin karşısına çıkar ve faydalı olur😊 Öpüyorum❤️❤️

Yanıtla
avatar
Blana K
AUTHOR
24 Ağustos, 2016 Sil

Gökçe çok teşekkür ederim😊😊 Evdekine inşallah hiç ihtiyaç duymazsın ama kenarda olması da iyi bence😘😘

Yanıtla
avatar
Blana K
AUTHOR
24 Ağustos, 2016 Sil

Kore Fenomeni, çok teşekkür ederim, abartıyorsun ya🙈🙈 Senin correctora şu an ihtiyacın yok zaten, maşallah cildin kusursuz😘😘

Yanıtla
avatar
Blana K
AUTHOR
24 Ağustos, 2016 Sil

Çok teşekkür ederim😊

Yanıtla
avatar
Blana K
AUTHOR
24 Ağustos, 2016 Sil

Ben teşekkür ederim güzel yorumun için😊😊

Yanıtla
avatar
Blana K
AUTHOR
24 Ağustos, 2016 Sil

Çok teşekkür ederim. Sevgilerimle...

Yanıtla
avatar
Blana K
AUTHOR
24 Ağustos, 2016 Sil

Her eve lazım, değil mi?!😃😃

Yanıtla
avatar
Blana K
AUTHOR
24 Ağustos, 2016 Sil

Ben de bu harika yorumunuzu okuyunca çok çok mutlu oldum😊 Çok teşekkürler😊

Yanıtla
avatar
Blana K
AUTHOR
24 Ağustos, 2016 Sil

Hanımım umarım ki, hiç ihtiyaç duymazsın bu ürünlere😊😊 Ben teşekkür ederim güzel yorumun ve desteğin için😊 İkinizi de öpüyorum❤️❤️

Yanıtla
avatar
Blana K
AUTHOR
24 Ağustos, 2016 Sil

Thank you very much❤️

Yanıtla
avatar
Blana K
AUTHOR
24 Ağustos, 2016 Sil

Güzel yorumun için çok teşekkür ederim Fatmacım😊 Correctorlar bir sorun olduğunda kurtarıcı ürünler gerçekten😊 Öpüyorum❤️❤️

Yanıtla
avatar
Blana K
AUTHOR
24 Ağustos, 2016 Sil

Çok teşekkür ederim Zey❤️❤️😘😘

Yanıtla
avatar
Blana K
AUTHOR
24 Ağustos, 2016 Sil

Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim❤️

Yanıtla
avatar
Blana K
AUTHOR
24 Ağustos, 2016 Sil

Çok teşekkür ederim Evrim❤️❤️❤️

Yanıtla
avatar
Blana K
AUTHOR
24 Ağustos, 2016 Sil

Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim Nihal Hanım😊 Sevgilerimle...

Yanıtla
avatar
Blana K
AUTHOR
24 Ağustos, 2016 Sil

Gözdem, sen olmasan iki haftadır bu yazılar yayınlanamazdı😊 Hakkını ödeyemem😘😘 Ben teşekkür ederim canım benim❤️❤️❤️❤️

Yanıtla
avatar
Kore Fenomeni
AUTHOR
25 Ağustos, 2016 Sil

Tabii bu falan nedir ya, yenir mi 😂😂😂

Yanıtla
avatar